Móda nekončí za dveřmi šatníku. Pusťte ji dál − do interiérového designu i architektury − a obklopte se tím, co vás nejvíc baví a zároveň dokonale vystihuje váš vkus i životní styl.
Architektura a móda k sobě mají blíže, než se na první (laický) pohled může zdát. Sonda do historie oblékání 20. století nabízí zářivý příklad v osobnostech jako Paco Rabanne. Vystudovaný architekt v roce 1966 otevřel vlastní módní dům a prosadil se inovativním využitím kovů místo látek. Španělský couturiér Cristóbal Balenciaga, jehož tvorba inspiruje všechny generace návrhářů, čerpal právě z architektury. Jeho dokonalé střihy často vycházely právě z tohoto oboru. Hubert de Givenchy o něm prohlásil, že právě on je „architektem haute couture“. Oba světy se prolínají a vzájemně inspirují. Módní návrháři vzhlíží k ostrým liniím architektonických náčrtů, architekti pro změnu dávají budovám křivky a pohyb hedvábných šatů.
Jen těžko byste hledali minimalistu, který nosí den co den vlastní „uniformu“, ideálně v černé, šedé nebo tmavě modré, a zároveň žije v domě plném zlatých svícnů, obrovských křišťálových lustrů, barevných vzorů na stěnách a ještě barevnějšího nábytku. Stejně tak nepřesvědčíte milovníky okázalé opulence, aby zredukovali svůj šatník na jednu barvu, jeden střih. A nedej bože, aby se k tomu všemu vzdali šperků, bot, kabelek, slunečních brýlí a sbírky drahých parfémů. Stejně jako oblečení i prostor, ve kterém žijeme a pracujeme, je jistou formou sebevyjádření. Toho si jsou módní designéři moc dobře vědomi. Proto se nesoustředí jen na kilometry látek a nití. Přemýšlí o své značce v širších souvislostech. To jim dává větší prostor pro kreativitu, ale samozřejmě je tu neméně podstatná otázka peněz …
Celý článek vyšel v PROČ NE?! v květnu 2017, jeho on-line verzi si můžete přečíst na iHned.cz