Nový parfém s vůní vzácného dřeva jen tak nepřehlédnete.
Pro milovníky výrazných vůní nastává opět ta pravá sezona. V chladném počasí vyniknou těžké parfémy v celé své kráse. Do karet jim hraje i fakt, že silně aromatické ingredience zažívají svůj vrchol. Bílé květy gardénie, syntetické pižmo a zejména pak tropické orlí dřevo nebo-li oud se stávají nejpopulárnějšími ingrediencemi při tvorbě novinek. Tato velice ceněná složka se v poslední době poměrně hodně rozmáhá i mimo klasické arabské parfémy a bývá pravidlem, že ji najdete hned v názvu samotné vůně. Jedná se o nejdražší dřevo na světě, tak se jím parfuméři pochopitelně chtějí pochlubit.
Nejprve varování. Pokud máte rádi lehké květinové a svěží citrusové vůně a vše ostatní je pro vás moc silné, ani dál nečtěte. Oud má mimořádně výrazné aroma a ne každá kůže jej umí absorbovat.
Oud – dražší než zlato
Bohatá vůně se používá zejména na Blízkém východě pro výrobu kadidla a parfémů, v minulosti také k léčbě astmatu, zmírnění bolesti a zlepšení krevního oběhu.Olej ze dřeva Aquilaria malaccensis (říká se mu také aragové dřevo, orlí dřevo nebo orličník) je dražší než zlato, v závislosti na své kvalitě na původu se prodává až za 20 000 dolarů za litr. Proto jsou arabské parfémy tak drahé. A nejen ty.
Oud si našel cestu do parfémů značek Dior, Roberto Cavalli, Comme des Garcons, Tom Ford, YSL a dalších. Souvisí to s trendem nápadných vůních, dřevitá silice je sázkou na jistotu, že výsledné aroma jen tak nevyprchá.
Nová oudová vůně s dotekem vanilky a šafránu
Před pár dny jsem na lahvičku se slovem “oud” narazila překvapivě v Marks&Spencer. Parfémová voda Opulence Oud tu stojí 699 korun. Jelikož mám ráda silné vůně, ale oudovou jsem ještě nezkoušela, řekla jsem si, že za tu cenu to zkusím. Přece jen se jedná o hodně silné aroma, které ne každý snese.
Opulence Oud mě příjemně překvapila. Ano, je nepřehlédnutelná, na oblečení vydrží i několik dní, na pokožce se příjemně rozkládá a nemám potřebuji ji během dne oživovat. Vedle oudu, který hraje nejhlavnější roli, voní po vanilce a pačuli a trochu z ní cítím šafrán.
Balení není nijak originální, což mi ovšem nevadí. Vystavovat na poličku si ho stejně nechci. Důležitější mi přijde fakt, že vůně není testovaná na zvířatech, neobsahuje žádné živočišné složky a je tak vhodná i pro vegany.